Dziel się Uśmiechem

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości
i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków.

Polski Czerwony Krzyż i MARS Polska wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Stomatologicznym, Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej, od 2013 roku prowadzi program edukacyjno – profilaktyczny „Dziel się Uśmiechem”.

120625568_3532507013437442_7816768945089821476_n

Partnerzy programu:

                 

 

Jak jest z próchnicą?

Problem próchnicy dotyczy aż 72% dzieci w wieku szkolnym. W największym stopniu dotyka dzieci w wieku 5-9 lat, gdzie odsetek chorych sięga 76%. Niemal 1/3 dzieci w wieku szkolnym w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. A tylko 2/3 dzieci w wieku szkolnym szczotkuje zęby 2 razy dziennie. Średnio na 1 dziecko w wieku szkolnym przypadają 3 zęby z próchnicą.

Rusza 8 edycja!

W walce z próchnicą najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o systematyczną pielęgnację jamy ustnej.
W tym roku szkolnym 8 edycja programu „Dziel się Uśmiechem” rusza od 1 października. Ponownie 100 000 uczniów ze szkół podstawowych weźmie udział w zajęciach edukacyjnych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz zdrowego żywienia. Dla uczestników programu przygotowaliśmy wyjątkowe zestawy do pielęgnacji zębów oraz bezpłatne materiały edukacyjne. Akcja potrwa od 1 października do 30 kwietnia 2021 r.

Podczas 7 edycji programu „Dziel się Uśmiechem”, które odbyły się w latach 2013-2019, nauczyciele oraz wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadzili lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej dla blisko 700 000 dzieci w szkołach podstawowych w całej Polsce. Dodatkowo, z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało ponad 46 000 dzieci w wieku 5-13 lat.

 

Edukacja

Uczestnicy programu „Dziel się Uśmiechem” biorą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli współpracujących z Oddziałami PCK, których celem jest wykształcenie u dzieci nawyków dbania o zdrowie. Na potrzeby programu zostały przygotowane materiały edukacyjne dostosowane do możliwości poznawczych dzieci. Dla młodszych (6-9 lat) powstał zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla młodzieży (10-13 lat) zeszyt „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie mogą w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki, kojarzona z PCK od lat 60-tych XX wieku.
Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomaga w realizacji programu „Dziel się Uśmiechem” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej.

Ja i mój uśmiech

(dla dzieci w klasach 4-6)

Propozycja zajęć

dla nauczycieli i opiekunów

Ja i moje zęby

(dla dzieci w klasach 1-3)

Kolorowanki

Patroni honorowi:

Patroni medialni:

polskie-radio-lublin (1)
Wróć do góry