Kolonie INNE NIŻ WSZYSTKIE!

Cóż to były za emocje! W lipcu odbyły się wyjątkowe kolonie, na których uczestnicy wypoczywali w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Ponadto dzieci wzięły udział w wielu ciekawych i niecodziennych atrakcjach.

Wiele się wydarzyło w Załęczańskim lesie, gdzie od 17 do 28 lipca bawiło się dziewięćdziesięciu pięciu kolonistów.

W Koloniach z PCK 2023 udział wzięły Dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej. Uczestnicy kolonii kierowani byli na wypoczynek przez pedagogów szkolnych, którzy to najlepiej znają sytuację życiową uczniów z łódzkich szkół.

Dzięki zebranym środkom finansowym podczas zbiórek, takich, jak Gorączka Złota oraz dofinansowaniu otrzymanemu od Wojewody Łódzkiego, w którego imieniu działa Łódzki Kurator Oświaty, uczestnicy byli zobowiązani opłacić jedynie część kosztów wypoczynku, a dla 40 osób wyjazd był całkowicie bezpłatny.

Wyjazd miał charakter integracyjny, ponieważ w wypoczynku uczestniczyła grupa Dzieci pochodzących z Ukrainy.

W tym roku gościł nas ośrodek „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, w którym dobra pogoda i masa atrakcji czekały na naszych uczestników. Dzieci wzięły udział w warsztatach z pieczenia chleba, łamiąc się nim i poznając staropolskie tradycje. Odwiedził nas również chiropterolog, z którym słuchaliśmy i obserwowaliśmy nietoperze. Zajęcia z panią ekolog, na których koloniści w terenie poznawały różne formy życia nad Wartą, a także przyjrzeli się przyrodzie pod mikroskopem.

Kolejną ciekawą atrakcją był piknik rowerowy „Zakręceni”. Tam dzieci wzięły udział w licznych konkursach, relaksowały się na kolorowych dmuchańcach, a nawet skosztowały pysznych kiełbasek prosto z grilla. W ramach pikniku  zorganizowana została też wycieczka rowerowa po Załęczańskim Parku Krajobrazowym.

Podczas wypoczynku uczestnicy wzięli udział w dwóch pełnych wrażeń wycieczkach.

Pierwszymi punktami podróży były Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu i Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć i poczuć jak kiedyś wyglądało życie codzienne zarówno pierwszych osadników, jak i dostojnych dworzan.

W trakcie drugiej wycieczki zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca w Opolu takie jak: aleja gwiazd, stary rynek i oczywiście słynny Amfiteatr Tysiąclecia. Z kolei w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, dzieci odbyły interaktywne spotkanie z kulturą.

Tegoroczna edycja Kolonii była wyjątkowa pod wieloma względami. Począwszy od zmiany miejsca zakwaterowania, bo mnogość atrakcji oraz charakter integracyjny wyjazdu. Wszystko po to, aby nasze kolonie nieustannie mogły być nazywane  „Koloniami INNYMI NIŻ WSZYSTKIE” i ich program i przebieg był spójny z duchem czasu. 

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją zdjęciową, a więcej można zobaczyć na naszym Facebook’u.