WYNIKI KONKURSU #BĄDŹ_NA_5!

Cały kwiecień młodzież ze Szkolnych Kół PCK z województwa łódzkiego brała udział w wiosennym konkursie. Polegał on na przygotowaniu prac w pięciu konkurencjach: filmik z aktywnością fizyczną, zdjęcie zdrowego posiłku wraz
z przepisem, test z wiedzy o Czerwonym Krzyżu, trzy historie wolontariuszy oraz wiersz o Szkolnym Kole PCK. Poniżej zamieszczamy kilka spostrzeżeń i uwag komisji konkursowej oraz WYNIKI pięcioboju wolontariackiego!

Konkurs #BĄDŹ_NA_PIĘĆ! miał na celu zaangażowanie młodzieży ze szkół w działania promujące zdrowy styl życia oraz wolontariat. Z reakcji nauczycieli i uczniów biorących udział w konkursie wiemy, że spotkał się on z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Po efektach pracy zauważyliśmy, że zaangażowanie zarówno jednych, jak i drugich było bardzo duże. Wszystkie przygotowane prace były ciekawe i mocno przykuły uwagę komisji konkursowej. Część z nich na pewno zostanie wykorzystana w naszych publikacjach na Facebooku i stronie internetowej. W konkursie udział wzięło łącznie 13 szkół, w tym 4 szkoły średnie.

Filmiki z aktywnością fizyczną przygotowane w rozmaity sposób pokazały, jak można spędzać aktywnie czas podczas pandemii. Zobaczyliśmy, że można ćwiczyć w domu, na zewnątrz, pokonując długie rowerowe trasy, czy realizując inne swoje życiowe pasje, dostaliśmy też kilka instruktaży z przykładowymi ćwiczeniami do wykonania w każdych warunkach. Ogromnie cieszymy się, że organizowany przez nas konkurs spełnił swoje zadanie i „rozruszał” trochę młodzież.

Konkurencja zdjęcie zdrowego posiłku z przepisem wywołała wśród komisji wielkie poruszenie, ponieważ przygotowane dania były tak apetyczne, że z chęcią zagoszczą one na nie jednym stole! Już wkrótce nasi obserwatorzy na Facebooku będą mogli się z nimi zapoznać i wypróbować niektóre z nich.

Kolejne trzy zadania miały charakter wolontariacki. Test z wiedzy o Czerwonym Krzyżu sprawił trochę problemów, ale mamy nadzieję, nikogo nie zniechęcił do zapoznania się
z historią Czerwonego Krzyża! Jako członkowie tak bardzo zasłużonej i tak długo działającej organizacji duży nacisk kładziemy na zapoznanie się z historią i ciekawostkami jej dotyczącymi. Liczymy na to, że Młodzież biorąca udział w konkursie (i nie tylko) będzie miała ochotę przybliżyć sobie postać Henry’ego Dunanta, Pawła Sapiehy i zapozna się m.in.
z trzecim protokołem dodatkowym, mówiącym o znaku Czerwonego Kryształu.

Ci sami wolontariusze, którzy odpowiadali na powyższe pytania, napisali o swoich przygodach wolontariackich. Wspomnienia z akcji, opisy działalności, motywacje do działania. To bardzo pozytywne, że wśród młodzieży szkolnej są osoby, dla których pomaganie drugiemu człowiekowi jest takie ważne
i takie naturalne. Liczymy na to, że wszyscy autorzy stworzonych historii odnajdą pasję pomagania właśnie w naszym stowarzyszeniu, a wszystko to, co będą tutaj robić, wpłynie pozytywnie na rozwój ich empatii i pomoże im w przyszłości wybrać drogę życiową, w której odnajdą to, czego szukali.

Ostatnia z konkurencji, czyli wiersz o Szkolnym Kole PCK, bardzo nas zaskoczyła! Stworzone wiersze (często przez Opiekunów Szkolnych Kół PCK) mają bardzo pozytywne, mocne, wolontariackie przesłanie. Opisują, czym jest wolontariat, jak ważne jest, aby działać i być pomocnym. Mówią też o naszym stowarzyszeniu i tym, że działamy już od ponad 100-lat, wszyscy razem!

Po obejrzeniu i zapoznaniu się ze wszystkimi pracami konkursowymi bardzo ciężko było zdecydować, o tym, kto wygra, bo tak naprawdę KAŻDA szkoła, która zaangażowała się w to działanie, dla nas jest zwycięzcą! Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, że konkurs spotkał się
z pozytywnym odbiorem, jest to dla nas sygnał, żeby częściej organizować podobne działania, a forma przeprowadzania ich online jest akceptowalna.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim Szkolnym Kołom PCK i ich Opiekunom, którzy zaangażowali się w konkurs #BĄDŹ_NA_5! WIOSENNY PIĘCIOBÓJ WOLONTARIACKI.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu, wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!