Bądź PRO – zostań wolontariuszem!

Bądź PRO - zostań wolontariuszem! to projekt mający na celu promocję idei wolontariatu. Podczas jego realizacji chcemy dotrzeć do jak największej ilości młodych osób i zainteresować je działalnością wolontariacką. W roku szkolnym 2021/2022 projekt będzie realizowany po raz drugi. W jego pierwszej edycji udział wzięło 20 szkół.

W trakcie realizacji projektu zwracamy szczególną uwagę na istotę wolontariatu i jego pozytywny wpływ na rozwój młodego człowieka. Prezentujemy różne rodzaje wolontariatu i możliwości angażowania się w życie społeczne. Sposób prezentowanych przez nas treści ma za zadanie zaciekawić i zachęcić młodzież do spróbowania i zaangażowania się w wolontariat. Nasi pracownicy i wolontariusze to osoby, które od lat związane są z działalnością wolontariacką i doskonale wiedzą, jak ogromne korzyści dla życia ona potrafi przynieść. Nasz projekt został stworzony w taki sposób, aby zlikwidować wśród społeczeństwa niekorzystne opinie na temat angażowania się w działalność non-profit.

Bądź PRO – zostań wolontariuszem! to projekt trwający od września do grudnia – jego realizacja przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest zainteresowanie szkół i ich dyrektorów tematem wolontariatu i istoty jego promowania. Do wszystkich szkół, które z nami współpracują, prześlemy odpowiednie pismo oraz regulamin projektu, zachęcające do wzięcia w nim udziału. Kolejna faza projektu to czas najistotniejszy: TYDZIEŃ WOLONTARIATU PCK. Jest to czas, podczas którego pracownicy i wolontariusze naszego Oddziału prowadzić będą zajęcia dotyczące wolontariatu w szkołach, które wyraziły chęć uczestniczenia w projekcie. W tym czasie będziemy się starać, aby słowo WOLONTARIAT padło w każdej szkole wiele razy. Chcemy, aby młodzież miała okazję zapoznać się z jego znaczeniem i zastanowić co dobrego za sobą niesie. Po TYGODNIU WOLONTARIATU PCK nastąpi czas dla osób chętnych. Młodzież, która wyrazi chęć zgłębienia tematyki i zaangażowania się w wolontariat PCK będzie miała możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu stacjonarnym i wyjazdowym. Będzie to szczególny czas dla uczestników, kiedy to będą oni mogli rozwinąć swoje umiejętności, które przydadzą się w byciu wolontariuszem. Poznają również aspekty prawne i teoretyczne wolontariatu. Dowiedzą się, czym jest Czerwony Krzyż, jak działa i jakie daje możliwości. Po tej fazie projektu uczestnicy mają poczuć się pewnie w roli wolontariusza, znać swoje miejsce i realizować swoje wolontariackie cele. Wszystko po to, aby później mogli już wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie w praktyce – na tym właśnie polegać będzie przedostatni etap projektu – STAŻ WOLONTARIACKI. Podczas jego trwania wszyscy będą musieli zaangażować się w konkretne działania, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i pasjami. Co więcej, podczas tego etapu uczestnicy ukończą bezpłatny KURS PIERWSZEJ POMOCY PCK. Na zakończenie projektu osoby najbardziej zaangażowane w działalność PCK otrzymają wyjątkowe wyróżnienie w postaci tytułu Społecznego Instruktora Młodzieżowego PCK i zostaną wolontariuszami Łódzkiej Grupy SIM PCK.

Projekt Bądź PRO – zostań wolontariuszem! współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego